kurs MBCL, czyli trening współczucia

Current Status
Not Enrolled
Price
Wewnętrzny
Get Started
This kurs is currently closed

Obecny kurs MBCL już trwa. Możesz zapisać się na listę osób zainteresowanych, by otrzymać informację o kolejnej edycji.

KURS MBCL (Mindfulness-Based Compassionate Living), czyli życie pełne współczucia w oparciu o uważność, to wyjątkowy kurs, który wspiera rozwój życzliwości i współczucia wobec siebie i innych – ze szczególnym uwzględnieniem momentów doświadczania trudnych emocji i wymagających sytuacji życiowych…

To kurs dla osób, które, minimum pół roku temu, przeszły pełen trening uważności w postaci kursu MBSR lub zbliżonego w swej konstrukcji kursu uważności, kontynuują swoją osobistą praktykę uważności i chcą ją dalej pogłębiać.

Czym jest współczucie? Podążając za definicją Paula Gilberta, to „zdolność do bycia wrażliwym na cierpienie własne i innych ludzi wraz z chęcią złagodzenia lub zażegnania tego cierpienia.”

Kurs MBCL opracowali Erik van den Brink i Frits Koster dla osób, które chcą nauczyć się, jak w zdrowy sposób radzić sobie z bólem, stresem i cierpieniem, w jakiejkolwiek formie: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej lub relacyjnej. To kurs dla osób, które ukończyły kurs MBSR/MBCT lub ich odpowiednik, kontynuują własną praktykę uważności i mają motywację do pogłębiania wglądu w siebie samego, również w tym, co trudne.

Kurs MBCL składa się z 9 cotygodniowych spotkań trwających ok 2,5 godziny, w tym jednej z sesji praktyki w ciszy.

Kolejne spotkania pomagają pogłębić praktykę uważności i współczucia:

  • Spotkanie 1: Jak ewoluowaliśmy – system zagrożenia, popędu i ukojenia
  • Spotkanie 2: Zagrożenie i samowspółczucie
  • Spotkanie 3: Rozsupływanie pragnień i wzorców
  • Spotkanie 4: Ucieleśnianie współczucia
  • Spotkanie 5: Ja i inni – rozszerzanie kręgu
  • Spotkanie 6: Rozwijanie szczęścia
  • Spotkanie 7: Praktyka w ciszy, to spotkanie podczas którego będziemy mieli szansę praktykować wszystkie poznane dotąd medytacje, poszerzając je także o dodatkowe ćwiczenia. Będzie to wyjątkowa sposobność do utrwalenia i pogłębienia własnej praktyki.
  • Spotkanie 8: Wplatanie mądrości i współczucia w codzienne życie
  • Spotkanie 9: Życie sercem

Podczas kursu będziemy przyglądać się ważnym aspektom funkcjonowania ludzkiego mózgu, schematom, w które wpadamy, reakcjom naszych organizmów, a także, poprzez liczne praktyki medytacji uważności i współczucia, coraz lepiej rozumieć siebie, akceptować i przyjmować z tym wszystkim, co się w nas pojawia, powoli radzić sobie z tym, co trudne i rozwijać się, odnajdując siłę i niesamowitą moc w życzliwości i współczuciu do siebie i innych.

[divider style=”clear”]

Poczytaj co mówią o kursie uczestniczki i uczestnicy poprzednich edycji kursu:

Kurs MBCL był dla mnie bogactwem, z którego będę czerpać jeszcze długo. W czasie tych 9 tygodni doświadczyłam kilku trudnych życiowo sytuacji, obfitujących w stres i wkręcających mnie w tryb zagrożenia. Czuję wdzięczność, za te cotygodniowe spotkania i własną regularną praktykę pomiędzy nimi – dzięki temu zobaczyłam, że mogę funkcjonować inaczej niż podpowiada mi moje standardowe oprogramowanie. Z radością wracam do mojego bezpiecznego miejsca, w którym ładuję baterie współczucia i życzliwości. Kilka praktyk, które poznałam lub pogłębiłam w czasie kursu, towarzyszy mi codziennie. Odkryłam nowe dla mnie aspekty współczucia i spokojną, współczującą część siebie, z którą chcę pozostawać w stałym kontakcie.

Kasia

Dziękuję za łagodne, mądre, nieoceniające i czułe prowadzenie, z wrażliwością na każdą osobę i historie, które ze sobą niesiemy. Czułam się bezpieczna i zauważona. To było piękne doświadczenie.

Uczestniczka kursu MBCL

Kurs MBCL z Agnieszką był dla mnie ogromną lekcją delikatnego, uważnego i odważnego bycia ze sobą i z innymi, dla siebie i dla innych. Piękna kontynuacja drogi rozpoczętej na MBSR pełna wiedzy, formalnych i nieformalnych praktyk z którymi pozostaje na dalszą podróż przez życie. Dziękuję ?

Uczestniczka kursu MBCL

Dzięki MBCL nauczyłam się, jak ważne jest współczucie dla samej siebie. Natomiast wiedzieć to jedno, a stosować to drugie 🙂 Po 9 tygodniach zdałam sobie sprawę, że potrafię w momentach dla mnie bardzo stresujących zatrzymać się i zadbać o swoje potrzeby. Często jesteśmy wsparciem dla innych i doskonale ale nie potrafimy znaleźć wsparcie dla siebie. Agnieszka pokazała mi, jak to zrobić, jak “przytulić się” i zebrać siły na to, co dalej. I jeszcze jedna ważna rzecz – złość jest potrzebna, bo mówi mi, że właśnie teraz potrzebuję współczucia. Więc wiem już, kiedy to zatrzymanie jest najbardziej potrzebne.

Gosia

Ten kurs był mi potrzebny bardziej niż sądziłam. W ogóle nie zakładałam, że będę go wykorzystywać w swojej pracy, a jest tak wspaniałym narzędziem, nie tylko w gabinecie i podczas jogi, lecz również w życiu prywatnym. Dodatkowo poznałam Agnieszka Pawłowska ? Bezcenne doświadczenia <3

Magda

Ciepło i Serce. To dwa słowa która opisują to czego doświadczyłam. Agnieszka nie podała mi tabletki, która miała uśmierzyć doraźnie mój ból. Zaprosiła mnie za to do swojej Apteki Natury i z czułością i uważnością pokazała jak można korzystać z jej dobrodziejstw. Wiem, że dostałam piękne narzędzia ale i jej troskę i zwykłą, choć tak rzadką dziś ludzką uwagę. Agnieszka Jest tym czego uczy. Ona jest Uważnością i Towarzyszką w drodze do swojej wewnętrznej prawdy do swojego Współczucia. Możesz zaufać i podać jej rękę, to bezpieczne. Dziękuję Agnieszko.

Arleta Orwat

Scroll to Top